Website Menucontent
Close Menucontent

Calendar

Please expand the sections below for 2016-2018 Term Dates, and the current term in detail.

  • Term Dates 2016-2018

    Please download the following PDF files for a complete list of Term dates for 2016-2018


    Term Dates 2016 - 2017 (PDF)

    Terms Dates 2017 - 2018 (PDF)

  • Advent Term 2017

    Advent Term Calendar 2017

    AUGUST/SEPTEMBER WEEK 1

    F 1 S Giles

    08.15 Eucharist, Crypt

    09.30 Football, 1st XI Pre-Season Training

     

    Sa 2

    10.00-16.00 Hockey Pre-Season Training

    10.30 OL Fives Weekend begins

    12.00 Hockey v OLs, 1st XI (h)

    13.00 Football v LOBFC, 1st (h)

    13.30 Hockey v OLs, Development Squad (h)

     

    Su 3 Trinity XII

    Start of Term

    10.00-16.00 Hockey Pre-Season Training

    11.00 Football, LOBFC six-a-side competition (h)

    14.00 OL Fives Weekend ends

    14.30 Hockey v Development Squad, 1st XI (h)

    17.00 III Form and new IV Form pupils arrive

     

    M 4

    08.15 Eucharist, Crypt

    08.15 III Form Induction (see notices)

    09.30 Football, 1st XI Pre-Season Training

    09.45 School Prefects and selected House Captains return

    11.00 All LVI Form arrive: new, returning, boarders and day

    12.00 Head Master’s Assembly for all LVI Form, Great School

    12.30 BBQ for III Form and new IV Form, Chapel Lawn

    13.00 Lunch for LVI Form, Prefects, House Captains and staff

    21.00 Call-over for boarders

     

    Tu 5

    07.35 Eucharist, Crypt

    08.10 Return of day pupils

    08.15 Call-over for all pupils

    08.30 Head Master’s Assembly followed by House Meetings

    09.30 Lesson 2 for IV, V and UVI Forms

    09.30 III Form Induction (see notices)

     

    W 6

    07.35 Eucharist, Crypt

    08.50 All new pupils to Chapel. Tutor period for all other pupils

    15.45 Whole School Photograph, Lower Quad

    17.00 Choir, First Rehearsal, Crypt

     

    Th 7

    13.35 LVI Form Potential Peer Supporters’ Meeting, LQ Conference Room

    16.00 Mouthguard Fittings, Pavilion

    17.00 Heads of Department Meeting, LQ Conference Room

    19.00-20.45 Heads of House Safeguarding Training, LQ Conference Room

     

    F 8 Birth of the Blessed Virgin Mary

    08.30 Congregational Practice, Chapel

    16.00 SCO, First Rehearsal, Recital Room

     

    Sa 9 Short Weekend – No leave out for III and IV Forms

    08.50 Deadline for LVI Form Peer Supporter Applications to reach HRD

    11.15 Malawi Walk

    19.00-21.00 LVI Form Activities Evening

     

    SEPTEMBER WEEK 2

    Su 10 Trinity XIII

    07.30 Football ISFA Sixes, 1st XI, (a – Charterhouse) 09.00

    10.00 Sung Eucharist for the Whole School and Commissioning of School Prefects

    12.00 S Nicolas Association Hog Roast, Upper Quad

     

    M 11

    13.30 Prep Schools’ U11 Six-a-Side Football Tournament

    18.30 Concert Band, First Rehearsal, Bedford Studios

    20.30-21.15 A Cappella Club, First Rehearsal, Recital Room

     

    Tu 12

    13.05 Hockey v Bede’s, U15A (a) 14.00

    13.30 Football v Worth, 2nd, 3rd (a) 14.30

    14.00 Hockey v Bede’s, U15B (a) 15.00

    14.00 Hockey v Bede’s, U14A (h)

    15.00 Hockey v Bede’s, U14B (h)

    15.30 Football v Glenthorne High School, 1st XI (h)

    16.00 Masterchef @ Lancing, Sankey’s

    16.15 Symphony Orchestra, First Rehearsal, Bedford Studios

    17.00 Sinfonia, First Rehearsal, Recital Room

    18.00-19.00 III Form BBQ – Second’s, Gibbs’, Sankey’s, Teme and Manor, OFH

    19.15 LVI Form Supper, Dining Hall

    20.30 Big Band, First Rehearsal, Bedford Studios

     

    W 13

    08.30 School Eucharist

    10.00-12.00 Registration for Tier 4 Overseas Pupils

    15.45 Faculty Meeting: Group 1, LQ Conference Room

    16.30 Faculty Meeting: Group 2, LQ Conference Room

    17.15 Faculty Meeting; Group 3, LQ Conference Room

    19.00-21.00 Prefects’ Safeguarding Training, LQ Conference Room

    19.00 St Nicolas Association’s Comedy Night, Theatre and Cherry Hall

    20.35 An Audience with…, Recital Room

     

    Th 14 The Exaltation of the Holy Cross

    13.15 Hockey v Bede’s, 2nd XI (a) 14.30

    14.30 Hockey v Bede’s, 1st XI (h)

    15.45 Faculty Meeting: Group 4, LQ Conference Room

    16.30 Faculty Meeting: Group 5, LQ Conference Room

    17.15 Faculty Meeting: Group 6, LQ Conference Room

    18.00-19.00 III Form BBQ – Head’s, School, Field’s and Handford, OFH

    18.30 Old Lancing Club YOLs drinks reception, London

    20.30 Economics Society: Eunice Adeoyo on Marx, LQ Conference Room

    20.30 Debating Society, Sanderson Room

     

    F 15

    18.30-20.00 Josie Kemp Exhibition Private View, Reception

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    Sa 16

    08.50 Hockey v Lingfield, U15B (a) 10.00

    09.30 UVI Form UCAS Presentation: Gap Years and Volunteering, Sanderson Room

    09.30 Careers Presentation to V Form Parents by Futurewise, Megarry Room

    10.00 Hockey v Lingfield, U15A (h)

    10.15 Hockey v Lingfield, 3rd XI (a) 11.15

    11.15 Hockey v Lingfield, U14A (h)

    11.30 Hockey v Lingfield, 2nd XI (a) 12.30

    12.30 Preparing for VI Form, Megarry Room

    12.30 Training weekend for Nepal 2017 begins. Ends Sunday 17 September

    12.30 Football v Charterhouse 1st, 2nd, 3rd, U15ABC (a) 14.30

    12.30 Hockey v Lingfield, 1st XI (h)

    12.45 Hockey v Lingfield, U14B (a) 13.45

    14.30 Football v Charterhouse 4th, 5th, 6th, U14ABC (h)

    14.15 Festal Evensong for the Friends of Lancing College Chapel

     

    SEPTEMBER WEEK 3

    Su 17 Trinity XIV 12.30-17.00 III and IV Form boarders’ trip to Brighton

    17.00 Nepal Expedition Presentation for Parents, Room 29

     

    M 18

    08.30 Futurewise profiling for V and new LVI Forms begins

    19.30 Curtain Raisers, Technical Rehearsal, Theatre

     

    Tu 19

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.30 Football v Shoreham College U15B (h)

    14.30 Football v Royal Russell, INVESTEC U15 National Cup, U15A (h)

    14.30 Hockey v Woldingham, National Cup, First Round, 1st XI (h)

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    19.30 Curtain Raisers, Dress Rehearsal, Theatre

     

    W 20 The Martyrs of Korea

    08.30 School Eucharist. Preacher: Mr Jeremy Tomlinson, Steward of Lancing Chapel

    17.00 Football v Opportunity Elite Academy, 1st (h)

    18.30-20.30 Virtual Doctors Networking Event, Megarry Room

    19.30 Curtain Raisers: The Dumb Waiter, bv Harold Pinter, Theatre

    20.35 An Audience with …, Recital Room

     

    Th 21 S Matthew

    12.00 Over 60s Autumn Lunch, London

    16.45-17.45 LVI Form Peer Supporters’ Training, LQ Conference Room

    17.00 Academic Steering Group, JRJH’s study

    19.00 Organ Recital by David Newsholme (Canterbury Cathedral), Chapel

    19.30 Curtain Raisers: The Dumb Waiter, by Harold Pinter, Theatre

    20.30 Debating Society, Sanderson Room

     

    F 22

    16.00 EXEAT WEEKEND BEGINS

    18.45-21.00 BBC Radio 4, Any Questions?, venue tbc

     

    Sa 23

    SEPTEMBER WEEK 4

     

    Su 24 Trinity XV

    18.00 Boarding Houses re-open

    20.45 Call-over for boarders

    EXEAT WEEKEND ENDS

     

    M 25

    08.00-17.00 UVI Form Economics trip to the Bank of England

    08.15 Year Council Elections, Houses

    08.30 Futurewise interviews for V and new LVI Forms begin

    09.00 V Form Geography visit to London

    13.00 Prep Schools’ U11 Girls’ Hockey Tournament

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    20.30 These Mortalsby Players, Henry VI, Part Two, Sanderson Room

     

    Tu 26

    08.30-17.30 LVI Form Photographers’ Gallery visit

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    19.00 UVI Form UCAS Presentation: Oxbridge and Medics Application Training, Cherry Hall

     

    W 27

    08.30 School Eucharist. Celebrant and Preacher: The Right Revd. Jonathan Meyrick, OL, Provost of the South

    11.00-16.00 V Form Artists’ Workshop, Art School

    Football v RGS Worcester or Box Hill, Boodles Cup, Round One, 1st (a) (Departure time dependent on opponent)

    17.00 Lancing-sponsored event at the Small Wonder Festival, Charleston: Love Stories, a talk with Rowan Hisayo Buchanan and Gwendoline Riley (timing tbc)

    20.30 These Mortalsby Players, Henry VI, Part Two, Sanderson Room

     

    Th 28

    10.00-17.30 Prep Schools’ Windband Festival, Recital Room, Sanderson Room, Chapel, Crypt, Bedford Studios

    13.30 Squash v Wellington 1st, 2nd, U15 (a) 14.45

    16.00 Safeguarding Forum, LQ Conference Room

    18.00 Open Evening for Prospective VI Form, Megarry Room

    20.30 Economics Society, venue tbc

     

    F 29 S Michael and All Angels

    10.45 World’s Biggest Coffee Morning, in aid of Macmillan Cancer Support, Dining Hall

    18.45 III Form Yeargroup Parents’ Supper, Sanderson Room and Dining Hall

     

    Sa 30

    LVI Form may initiate choice of tutor via HMMs

    09.30 UVI Form UCAS Presentation: University of Sussex, Sanderson Room

    10.00-15.00 Surgical Skills Course for VI Form Medics, venue tbc

    12.30 Hockey v Worth, 1st XI (a) 13.30

    13.00 Football v Bede’s, U15ABC, U14ABC (a) 14.30

    13.30 Hockey v Worth, U14A (h)

    13.45 Hockey v Worth, 2nd XI (a) 14.45

    14.30 Football v Corinthian Casuals, 1st (h)

    14.30 Football v Bede’s, 2nd, 3rd, 4th, 5th (h)

    14.30 Hockey v Worth, U15A (h)

    18.00 Teme’s 70th Anniversary. House tours from 18.00, Drinks Reception at 19.00, Teme Lawn or Megarry Room and Dinner at 19.45, Great School

     

    OCTOBER WEEK 5

    Su 1 Trinity XVI

    Deadline for submission of Oxbridge, Medicine, Veterinary Medicine and Dentistry UCAS applications

    M 2 Classifications All Years

    09.00-16.30 Gallery trip for UVI Form Art Students

    13.30 LVI Form DT visit to Rampion Wind Farm construction site (tbc)

     

    Tu 3

    09.00 Hockey National Tournament, 1st XI, (a - Christ’s Hospital)

    13.30 Prep Schools’ U11 Modern Biathlon

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.30 Football v Bede’s, 1st XI (h)

    14.30 Golf v Brighton College, ISGA National Matchplay, 1st (h – West Hove Golf Club)

    15.30 Hockey v Charterhouse, 2nd XI (h)

    19.00 Charities Committee, Ladywell House

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 4 S Francis of Assisi

    08.30 School Eucharist. Preacher: Fr. Richard and the Wolf of Gubbio

    09.00-16.30 Gallery trip for V Form Art students

    20.35 An Audience with …, Recital Room

     

    Th 5

    08.50 IV Form DT visit to Mini plant, Oxford

    16.00 Basketball v Rikkyo (h)

    17.00 Heads of Department Meeting, LQ Conference Room

    17.30-20.30 Medico-Chirurgical Lecture for VI Form Medics, Royal Sussex County Hospital

    18.00 Open Evening for Prospective VI Form, Megarry Room

    20.30 Debating Society, Sanderson Room

     

    F 6

    13.35 Staff Meeting, Sanderson Room

    19.15-21.15 Traditional and Folk Music Workshop, with James Smith, Recital Room

     

    Sa 7 Our Lady of the Rosary

    Open Morning

    LVI Form to have finalised choice of tutor via HMMs

    12.30 Hockey v Christ’s Hospital, U14A, U14B (a) 13.30

    12.30 Football v KES Witley 2nd, 3rd, 4th (a) 14.30

    12.45 Cross Country, Simon Houghton Trophy, senior and intermediate, Sevenoaks 14.30

    13.30 Hockey v Christ’s Hospital, 1st XI (h)

    13.45 Hockey v Christ’s Hospital, U15A, U15B (a) 14.45

    14.00 Hockey v Christ’s Hospital, 2nd XI (h)

    14.00 Football v KES Witley, 1st, U15AB, U14AB (h)

    15.00 Hockey v Christ’s Hospital, 3rd XI (h)

     

    OCTOBER WEEK 6

    Su 8 Trinity XVII

    14.00-17.45 LVI Form Peer Supporters’ Training, LQ Conference Room

    18.30 UVI Form Parents’ Forum, Sanderson Room

    19.00 UVI Form Parents’ Meeting, Great School

     

    M 9

    15.45 Food Committee Meeting, Megarry Room

    20.30 Weekend Committee, Café

     

    Tu 10

    08.30-17.00 UVI Photographic Expedition

    13.40 Hockey v Eastbourne, U14A (a – Beresford) 14.30

    13.40 Hockey v Eastbourne, U14B (a – Summerdown) 14.30

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.30 Football v Lancing Prep Worthing, U14B (h)

    14.30 Hockey v Eastbourne, U15A (h)

    15.30 Hockey v Eastbourne, U15B (h)

    15.45 Faculty Meeting: Group 1, LQ Conference Room

    16.00 Thespians’ Workshop: Smokescreen Theatre, Cherry Hall and Theatre

    16.30 Faculty Meeting: Group 2, LQ Conference Room

    17.15 Faculty Meeting; Group 3, LQ Conference Room

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    19.30 Mengele by Tim Marriott and Philip Wharam, Theatre. Thespians, LVI Form PSHE, A Level and GCSE Drama

     

    W 11

    08.30 School Eucharist. Preacher:

    13.00-14.00 III Form Elevate Education Seminar: Study Skills Kick Start, Sanderson Room

    15.00-16.00 IV Form Elevate Education Seminar: Time Management, Sanderson Room

    15.45 Faculty Meeting: Group 4, LQ Conference Room

    16.30 Faculty Meeting: Group 5, LQ Conference Room

    17.15 Faculty Meeting: Group 6, LQ Conference Room

     

    Th 12 S Wilfrid of Chichester

    10.00 Hockey U14 National Tournament, Hurstpierpoint

    10.30-18.45 Prep Schools’ String Day, Recital Room, Sanderson Room, Chapel, Crypt, Bedford Studios, Great School

    15.00 Basketball v Michael Hall (a) 16.00

    16.45-17.45 LVI Form Peer Supporters’ Training, LQ Conference Room

    17.00 Year Councils, various venues

    18.00 String Concert, Great School

    19.00 Economics Society, venue tbc

    OL Reunion, New York

     

    F 13 S Edward the Confessor

     

    Sa 14

    09.30 Duke of Edinburgh Silver and Gold expedition training, departs. Returns 15 October

    12.30 Football v Winchester, U15ABC, U14ABC (a) 15.00

    12.30 Hockey v Roedean, 1st XI (a) 13.30

    13.00 Hockey v Roedean, U14A (h)

    13.15 Hockey v Roedean, U15B (h – Steyning) 14.00

    13.45 Hockey v Roedean, U15A (a) 14.45

    14.00 Hockey v Roedean, U14B (h)

    15.00 Football v Winchester, 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th (h)

     

    OCTOBER WEEK 7

    Su 15 Trinity XVIII

    16.00 Duke of Edinburgh expedition returns

    16.30-20.45 LVI Form Peer Supporters’ Training, LQ Conference Room

     

    M 16

    16.00 Deadline for entries to AlTurnertive Prize to reach the Art School

     

    Tu 17

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.15 Netball v Shoreham College, U14, U15 (h)

    19.30 Head Master’s Lecture: Feeding the Ten Billion, Professor Richard Strange, Editor-in-Chief, Food Security; Department of Genetics, Evolution and Environment, UCL, Sanderson Room

     

    W 18 S Luke, Evangelist

    08.30 School Eucharist. Preacher: Mr Paul Sanderson, MBE, Chaplain Littlehampton Academy

    17.00 Academic Steering Group, JRJH’s study

    19.00 Organ Recital by Matthew Jorysz (Westminster Abbey), Chapel

    19.15-21.15 Guys & Dolls Band Call, Recital Room

     

    Th 19

    13.30 Hockey v Eastbourne, 2nd XI (a – Beresford) 14.45

    13.30 Hockey v Eastbourne, 3rd XI (a – Summerdown) 14.45

    13.40 Meeting for all LVI and UVI Form Peer Supporters, LQ Conference Room

    14.45 Hockey v Eastbourne, 1st XI (h)

    15.30 Football v Bradfield 1st XI (h)

    17.00 Basketball v Bede’s (h)

    17.00 School Council, HMO

    18.45 Nepal Expedition party meets for administration check

    20.30 Debating Society, Sanderson Room

     

    F 20

    16+ Entry Registration Deadline

    16+ Awards Registration Deadline

    05.00 Scuba-diving trip to Croatia departs (timing tbc). Returns Friday 27 October

    09.00 Training and departure of Nepal Expedition. Returns Friday 3 November

    18.00 HALF TERM BEGINS

    Boarders who are not able to be collected on Friday evening are expected to stay in school overnight and depart on Saturday 21 by 12.30.

    During the Break:

    Saturday 21 October: 07.00 Football and History trip to Berlin departs

    Wednesday 25 October: Football and History trip to Berlin returns (evening)

    Friday 27 October: Scuba-diving trip to Croatia returns (afternoon)

    Monday 30 October: English IGCSE Examination re-take, Sanderson Room

    Thursday 2 November: Oxbridge Testing (including November BMAT)

    Thursday 2 November: English IGCSE Examination re-take, Sanderson Room

    Friday 3 November: Nepal expedition returns

    Saturday 4 November: 10.00-18.00 School Musical Rehearsal – Soloists, Theatre

     

    NOVEMBER WEEK 8

    Su 5 Trinity XXI

    10.00-18.00 School Musical Rehearsal – All, Theatre

    18.00 Boarding Houses re-open

    20.45 Call-over for boarders

    HALF TERM ENDS

     

    M 6

    Deadline for return of applications for tickets to the Public Carol Services

    08.15 Return of day pupils

    16.00 Education Committee Meeting, HMO

    18.00 Marketing Strategy Committee Meeting, HMO

     

    Tu 7

    10.10-11.45 Senior Mathematics Challenge, Great School and Cherry Hall

    14.15 Football v Shoreham College U14A (h)

    19.00 Charities Committee, Ladywell House

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 8

    All Day – NYWE, NYCO, NCWO, NCCO Auditions, Music School

    08.30 No School Eucharist

    08.30-18.00 IV Form RAF Cadets’ visit to RAF Museum, London

    08.50 Saturday Lesson 2

    09.00-16.30 Gallery trip for LVI Form Art Students

    19.15-21.15 Guys & Dolls Band Call, Recital Room

     

    Th 9

    12.15 Football v Ibstock Place, 1st, U15A (a) 14.30

    14.30 Prep Schools’ Geography Quiz Inter-school Competition, Cherry Hall

    17.00 Heads of Department Meeting, LQ Conference Room

    20.30 Debating Society, Sanderson Room

     

    F 10

    09.00 Finance and General Purposes Committee Meeting, HMO

    18.30-20.00 AlTurnertive Prize Private View, Reception

    18.30 for 19.00 Old Lancing Club Annual Dinner, London

    20.00 Masterchef @ Lancing: Ole, Ole, Mexico, venue tbc

     

    Sa 11 Short Weekend – No leave out for III and IV Forms

    09.00–12.30 Careers’ Fair for V Form and new LVI Form, Great School

    12.30 Hockey v Seaford, 2nd XI (a) 13.30

    13.00 Football v Lingfield Notre Dame 1st, 2nd, 3rd, U15AB, U14AB (h)

    13.00 Hockey v Seaford, 1st XI (h)

    13.15 Hockey v Seaford, U14B (h – Steyning) 14.00

    13.30 Hockey v Seaford U15A (a) 14.45

    14.15 Hockey v Seaford, U15B (h)

    14.30 Hockey v Seaford, U14A (a) 15.45

    14.45 Cross Country, 3 Mile and 5 Mile v Harrow, Sevenoaks, Charterhouse, Brighton College, Ardingly, South London Harriers, John Fisher, Sutton Valence (h)

     

    NOVEMBER WEEK 9

    Su 12 Remembrance Sunday

    10.00 Requiem Eucharist and Act of Remembrance. Preacher: Rt. Revd. Jonathan Meyrick, Provost of the South

    12.00-19.00 Guys and Dolls Band Call & Sitzprobe, Theatre.

    14.00-18.00 School Musical Run-through - All, Theatre and Cherry Hall

     

    M 13 National Anti-Bullying Week

    10.00-16.00 LVI Form Personal Statement Workshop, Library Seminar Room (at times by prior arrangement)

    18.30-22.30 School Musical Technical Rehearsal, Theatre

     

    Tu 14 International 16+ Entry Testing Day

    09.30-16.00 VI Form Art Students’ Royal Academy Outreach Workshop, Art School

    14.30-18.00 Senior Mathematics Team Challenge Regional Final, Great School

    15.45 Faculty Meeting: Group 1, LQ Conference Room

    16.30 Faculty Meeting: Group 2, LQ Conference Room

    17.15 Faculty Meeting; Group 3, LQ Conference Room

    18.30-22.30 School Musical Dress Rehearsal, Theatre

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 15

    08.30 School Eucharist

    13.30 V and VI Form cadets depart for CCF Advanced Fieldcraft Exercise to Ashdown Forest. Return 16 November

    14.00-18.00 Joint Oxbridge interview practice with Roedean, venue tbc

    15.45 Faculty Meeting: Group 4, LQ Conference Room

    16.30 Faculty Meeting: Group 5, LQ Conference Room

    17.15 Faculty Meeting: Group 6, LQ Conference Room

    19.30 School Musical: Guys & Dolls, by Frank Loesser, Jo Swerling and Abe Burrows, Theatre

     

    Th 16

    13.00 V and VI Form cadets return from CCF Advanced Fieldcraft Exercise

    14.30 School Musical Matinée : Guys & Dolls, by Frank Loesser, Jo Swerling and Abe Burrows, Theatre

    16.30 Basketball v Ardingly (a) 17.30

    17.00 Year Councils, various venues

    19.30 School Musical: Guys & Dolls, by Frank Loesser, Jo Swerling and Abe Burrows, Theatre

     

    F 17

    19.30 School Musical: Guys & Dolls, by Frank Loesser, Jo Swerling and Abe Burrows, Theatre

     

    Sa 18 16+ Entry Testing Day

    Internal deadline for remaining UCAS applications

    9.30-10.45 PSHE for V Form: Everyday Sexism, Laura Bates, Sanderson Room

    11.00-12.30 PSHE for Parents: Understanding Everyday Sexism, Laura Bates, Megarry Room

    11.30 Football v Hampton, U14AB, U15AB (a) 14.00

    12.30 Hockey v KES, Witley, U15A, (a) 14.00

    13.30 Hockey v KES, Witley, U14A (h)

    14.00 Football v Hampton, 1st, 2nd, 3rd (h)

    19.30 School Musical: Guys & Dolls, by Frank Loesser, Jo Swerling and Abe Burrows, Theatre

     

    NOVEMBER WEEK 10

    Su 19 Trinity XXIII

    M 20 Classifications All Years

    20.30 Weekend Committee, Café

     

    Tu 21

    13.45 Squash v Sevenoaks, 2nd, U14 (a) 15.00

    14.00 Rifle Shooting v RGS Guildford, 1st VIII (h)

    14.00 Netball v Shoreham College, U14, U15 (a) 14.15

    14.30 Squash v Trinity School, 1st, U15 (a) 16.15

    19.00 Meeting of prospective Confirmation Candidates, Ladywell House

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 22 S Cecilia

    08.30 School Eucharist. Preacher: Fr. Andrew Manson- Brailsford, S George’s, Kemptown

    11.00-16.00 IV and V Form Artists’ Workshop, Art School

    14.00-18.00 Joint Oxbridge interview practice with Eastbourne College and Christ’s Hospital, venue tbc

     

    Th 23

    14.00 Squash v Harrow, 1st V, 2nd V (h)

    14.15 Football v Hurstpierpoint, 1st, 2nd, 3rd (h)

    15.40 Squash v Harrow, U15, U14 (h)

    16.00 Safeguarding Forum, LQ Conference Room

    17.00 Basketball v Worth (a) 18.00

    17.00 Meeting of prospective Confirmation Candidates, Ladywell House

    17.00 School Council, HMO

    18.20 Pre-Exeat Music Rehearsals, Bedford Studios

    20.30 Economics Society: End of Term Quiz, School House Common Room

    20.30 Debating Society, Sanderson Room

     

    F 24

    15.30 III Form Parents’ Forum, Sanderson Room

    16.00 III Form Parents’ Meeting, Great School

    16.00 EXEAT WEEKEND BEGINS

     

    Sa 25

    NOVEMBER/DECEMBER WEEK 11

    Su 26 Christ the King

    18.00 Boarding Houses re-open

    20.45 Call-over for boarders

    EXEAT WEEKEND ENDS

     

    M 27 Revision Lessons for V Form

    Tu 28 Revision Lessons for V Form

    12.30 Football v Bradfield, U15A (a) 15.00

    13.00 Hockey v Bede’s, U14A (a) 14.00

    13.30 Prep Schools’ U11 and U13 Squash Tournament

    14.00 Hockey v Bede’s, U14B (a) 15.00

    14.00 Hockey v Bede’s, U15A (h)

    15.00 Hockey v Bede’s, U15B (h)

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 29 Revision Lessons for V Form

    08.30 School Eucharist

     

    Th 30 S Andrew, Apostle

    Revision Lessons for V Form

    09.00-16.30 Gallery trip for IV Form Art Students

    09.00-17.00 LAMDA Examinations, Cherry Hall and Theatre

    13.15 Hockey v Bede’s, 1st XI (a) 14.30

    14.00 Governing Body Meeting, Megarry Room

    14.30 Hockey v Bede’s, 2nd XI (h)

    15.50-17.45 Concert Preparation, Music School and Great School

    18.30-21.30 Concert Preparation, Great School

     

    F 1 Revision Lessons for V Form

    13.45 Senior Mathematics Kangaroo and BM01 paper, Room 62

    15.50-19.00 Concert Preparation, Great School

    16.45 Staff Meeting, Sanderson Room

    19.30 Advent Concert, Great School

     

    Sa 2

    12.30 Hockey v Ardingly, 1st XI, U14A (a) 13.30

    12.30 Football v Tonbridge, 4th, 5th, 6th (a) 14.15

    12.30 Football v Bedales, U15A, U15B (a) 14.15

    13.00 Hockey v Ardingly, 2nd XI (h)

    13.30 Hockey v Ardingly, 3rd XI, U14B (a) 14.45

    13.30 Hockey v Ardingly, U15B (h – Steyning) 14.15

    14.15 Football v Tonbridge, 1st, 2nd, 3rd (h)

    14.15 Hockey v Ardingly, U15A (h)

     

    DECEMBER WEEK 12

    Su 3 Advent I

    M 4 GCSE Trials

    Revision Evening School for III Form

    19.30 Advent Hope Carol Service for Christian Aid, Chapel

     

    Tu 5 GCSE Trials

    Revision Evening School for III Form

    14.00 Junior House Hockey

    14.15 Football v Shoreham College, U15A/B, U14A/B (h)

    16.30-18.00 Mathematics Association Lecture for LVI Form, Theatre (venue tbc)

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 6 S Nicolas, Co-Patron of Lancing College

    GCSE Trials

    Revision Evening School for III Form

    08.30 School Eucharist: The Patronal Festival. Preacher: Fr. Richard

    16.00 Deadline for entries to the Lent Term Calendar

    16.00 Heads of Department Meeting, Megarry Room

    20.35 An Audience with…, Recital Room

     

    Th 7 GCSE Trials

    Revision Evening School for III Form

    LVI Form Chemists’ Chemistry in Action Day, Emmanuel Centre, London

    13.15 Squash v Charterhouse 1st, U15 (a) 14.30

    14.00 Senior House Hockey

    16.00-17.45 Choir Rehearsal for Carol Service, Crypt

    17.50-20.30 Medico-Chirurgical Lecture for VI Form Medics, Royal Sussex County Hospital

    20.00 S Nicolas Christmas Dinner for III and IV Forms

    20.30 Debating Society, Sanderson Room

     

    F 8 Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary, Co-Patron of Lancing College

    GCSE Trials

    Revision Evening School for III Form

    13+ Entry Deadlines for: Ken Shearwood All-Rounder Awards, Art Awards, Drama Awards, Sports Awards, Peter Robinson Cricket Award, Common Academic Scholarships, Music Scholarships

    13.40 Choir Full Rehearsal for Carol Service, Chapel

    15.45-16.20 Choral Scholars’ Practice for Carol Service, Chapel

    17.45-18.10 Brass/Timpani/Organ Rehearsal for Carol Service, Chapel

    19.30 Public Carol Service, followed by the Choir Christmas Party, Sixth Form Centre

     

    Sa 9

    10.00 S Nicolas Association, Christmas Wreath-making, (venue tbc)

    12.45 Football v Ardingly, 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th (a) 14.15

    13.30 Senior House Hockey Final

    14.15 Football v Ardingly, U15ABC, U14ABC (h)

    14.30 Junior House Hockey Final

     

    DECEMBER WEEK 13Su 10 Advent II

    12.30-18.00 Boarders’ Christmas Shopping visit to Bluewater

    19.30 Seasonal Readings, Crypt

     

    M 11 III Form Examinations

    18.00 Calendar Meeting, HMO

    19.30 Public Carol Service

     

    Tu 12 III Form Examinations

    19.00 Old Lancing Club Carol Service, London

    20.00 S Nicolas Christmas Dinner for V Form

     

    W 13 S Lucy

    III Form Examinations

    08.30 School Eucharist

    20.00 VI Form Christmas Dinner

    21.30 Senior Disco for V and VI Forms

     

    Th 14 III Form Examinations

    Final EPQ Submission

    Ski team departs for Independent Schools’ Ski Championship. Returns Wednesday 20 December (timings tbc)

    13.30 Rock Concert Sound Checks, Theatre

    13.45 House Football, All Years

    16.00 Rock Concert, Theatre

    19.30 Whole School Carol Service, Chapel

    Term ends for day pupils and boarders who can travel home after the Carol Service.

    Boarders who are not able to be collected on Thursday evening are expected to stay in school overnight and depart on Friday 15 by 12.30.

     

    F 15

    09.00 Staff INSET followed by

    12.30 END OF TERM

    19.30 Staff Christmas Dinner, Dining Hall

    During the break:

    Wednesday 20 December: Ski team returns

  • Parents' Meetings 2016/17

    Parents' Meetings for the Academic Year 2016/17

    Advent Term

    Upper Sixth Form: Sunday 9 October 2016
    Head Master’s Forum 18:30
    Parents’ Meeting 19:00

    Third Form: Friday 25 November 2016
    Head Master’s Forum 15:30
    Parents’ Meeting 16:00


    Lent Term

    Fifth Form: Sunday 5 February 2017
    Head Master’s Forum 18:30
    Parents’ Meeting 19:00

    Lower Sixth Form: Friday 17 March 2017
    Head Master’s Forum 15:30
    Parents’ Meeting 16:00


    Summer Term

    Fourth Form: Sunday 23 April 2017
    Head Master’s Forum 11:15
    Parents’ Meeting 11:45

    Third Form GCSE Options: Saturday 13 May 2017
    Head Master’s Forum 11:30
    Parents’ Meeting 12:00

    Lower Sixth Form University Applications: Saturday 17 June 2017
    10:30 Sanderson Room

  • Music Calendar - Advent Term 2017

    The Music Calendar for the Summer Term 2017 can be viewed or downloaded here:-

    Lancing College Music Calendar (PDF)

    NEW Click HERE to purchase or reserve tickets online

-
-
Lancing College, Lancing, West Sussex BN15 0RW | Contact | Terms